Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Tułowicach

Święto Kadeta

Utworzono dnia 25.05.2021

Uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Tułowicach oddali w dniu 21 maja br. hołd kadetom II Rzeczypospolitej. Uroczystość była częścią obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego.Walki te upamiętnia tablica pamiątkowa na ścianie Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, w którym zorganizowano uroczystość. Wzięli w niej udział uczniowie klas wojskowych (którzy wystawili posterunek), władze szkoły, władze samorządowe i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzenia te są częścią centralnych obchodów 100 rocznicy udziału kadetów w walkach na Górze Świętej Anny podczas III Powstania Śląskiego, organizowanych przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Główna uroczystość z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się równocześnie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. W apelu z udziałem uczniów klas wojskowych przewidziano m.in. wręczenie chorągwi - repliki sztandaru 1 Korpusu Kadetów, wręczenie proporców czterem wyróżnionym szkołom, przesłanie do współczesnej społeczności kadeckiej Wacława Gąsiorowskiego z Londynu, który uczył się w Junackiej Szkole Kadetów działającej przy armii Andersa kadeckiej oraz pokaz musztry paradnej. Wydarzenie transmitowane było w mediach społecznościowych Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

 ----------------------------------------

100 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Do największych walk doszło w rejonie Góry Świętej Anny. W bitwie odznaczyli się kadeci, którzy w walkach wzięli udział ochotniczo. To ponad stu (a według innych szacunków nawet dwustu) uczniów szkół kadeckich we Lwowie i Modlinie. Odznaczali się sprytem i brawurą – niejednokrotnie, aby nie odesłano ich do domów zmieniali nazwiska i dodawali sobie lat. Mimo braków w szkoleniu budzili postrach w oddziałach wroga i szacunek wśród Ślązaków. Wielu zapłaciło za to najwyższą cenę. Wśród nich był m.in. Karol Hieronim Chodkiewicz, kadet z Podola, który zginął 21 maja 1921 r. pod Gogolinem, nie mając jeszcze 17 lat.

Tak narodził się etos kadecki. Był on pielęgnowany w II Rzeczypospolitej, kiedy to 21 maja – rocznica bitwy o Górę Świętej Anny – decyzją Marszałka Piłsudskiego czczony był jako Dzień Kadeta.

W latach 1918–1925 utworzono trzy korpusy kadetów:

Korpus Kadetów Nr 1, utworzony 30 października 1918 w Łobzowie, w 1921 przeniesiony do Lwowa; istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie
Korpus Kadetów Nr 2, utworzony 28 września 1919 w Modlinie, w 1926 przeniesiony do Chełmna, w 1936 przeniesiony do Rawicza i połączony z tamtejszym Korpusem Kadetów nr 3.
Korpus Kadetów Nr 3, utworzony 1 września 1925 w Rawiczu, w 1936 połączony z Korpusem Kadetów nr 2 w Chełmnie, istniał do 1939 jako Korpus Kadetów nr 2 im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Rawiczu

Przedwojenni kadeci okazali się być trwałym elementem struktury wojskowej – a ich późniejsze losy jako żołnierzy Wojska Polskiego potwierdziły ich odwagę i bohaterstwo.

----------------------------------------

               Od kilu lat – przy wsparciu resortu obrony narodowej – następuje reaktywacja społeczności kadeckiej. W procesie tym uczestniczy również nasza szkoła. Od 2017 roku działa program Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. W bieżącym roku szkolnym ruszyła jego IV edycja, obecnie trwa nabór do V edycji, która rozpocznie się od września. Kadeci uczą się przez 3 semestry ostatnich dwóch lat nauki w szkołach ponadpodstawowych. Łącznie absolwenci muszą odbyć i zaliczyć 185 godzin lekcyjnych. W 2020 roku projekt CWKM rozpoczął swoją transformację do programu Odziały Przygotowania Wojskowego – docelowego rozwiązania edukacyjnego, który został uruchomiony we wrześniu 2020 roku, a przystąpiło do niego 130 szkół. Od przyszłego roku szkolnego liczba szkół w OPW zwiększy się o 20 – łącznie będzie ich 147. W nowym roku szkolnym ruszy także program „CYBER.MIL z klasą” – w 16 szkołach uruchomione zostaną klasy o profilu. „Cyber bezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne”.

Obecnie we wszystkich programach uczestniczy blisko 11 tys. kadetów uczących się 440 klasach ze 185 szkół w całej Polsce.

MON oferuje w ramach programu szeroki system wsparcia finansowego. Szkoły mogą się ubiegać m.in. o dofinansowanie zakupu ubioru ucznia i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia (w formie dotacji celowych dla organów prowadzących szkoły). Tylko w tym roku szkolnym 2020/21 dotacja resortu wyniosła 11,6 mln. Absolwenci programów mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na uczelnie wojskowe, a także zostać żołnierzami po skróconej służbie przygotowawczej. Skrócona służba przygotowawcza to rozwiązanie specjalnie dla absolwentów klas wojskowych. Od tego roku trwać będzie 12 dni.

----------------------------------------

               Nasza szkoła też uczestniczy w tym rozwiązaniu. W maju naukę ukończyli kadeci trzeciej edycji, a w roku szkolnym 2021/2022 szkolić się będą kadeci piątej już edycji. Obecna czwarta edycja to 44 kadetów, którzy pomimo trudności, jakie przyniósł stan epidemiczny kontynuują naukę i w czerwcu będą zdawać wojskowy egzamin zewnętrzny po pierwszym roku szkolenia.

               Szkoła może pozwolić sobie na szkolenie na wysokim poziomie dzięki współpracy z 10 Brygadą Logistyczną w Opolu i 91 batalionem logistycznym w Komprachcicach. Szkolenie kadetów jest także uzupełniane współpracą z Bractwem Strzeleckim w Głogówku oraz z Opolską Ligą Obrony Kraju, które wspierają naszych kadetów w nauce strzelania.

               Certyfikowane wojskowe klasy mundurowe są coraz popularniejsze w województwie opolskim, o czym świadczy duża ilość uczniów ubiegających się o uczęszczanie do naszej szkoły. Obecnie w klasach pierwszych uczy się 44 kadetów z czego 23 w oddziale przygotowania wojskowego, który stanowi wyższą formę szkolenia wojskowego. Coraz większa ilość absolwentów naszej szkoły układa sobie przyszłość w wojsku. W bieżącym roku z 12 absolwentów czworo ubiega się o miejsce w akademiach wojskowych, zaś pięcioro chce ukończyć skrócone szkolenie przygotowawcze.

 

Święto Kadeta

Utworzono dnia 06.07.2021, 11:48

e-dziennik

Katalog on-line

erasmus+

Rekrutacja elektroniczna

Plan lekcji

Biuletyn Informacji Publicznej