Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Zespół Szkół w Tułowicach

POMOC DLA SZKOŁY LEŚNEJ W BOLECHOWIE - W UKRAINIE

Utworzono dnia 14.03.2022

Koleżanki i Koledzy - leśnicy, myśliwi, nauczyciele i uczniowie szkół leśnych oraz sygnaliści myśliwscy z całej Polski, organizujemy pomoc humanitarną dla szkoły leśnej w Bolechowie, w Ukrainie.

Potępiając rosyjską agresję w Ukrainie i toczącą się tam wojnę pragniemy pomóc naszym przyjaciołom w Ukrainie. Oni na to bardzo liczą. Prosimy bardzo o wsparcie finansowe zbiórki na zakup leków i potrzebnych rzeczy. Prosimy o przekazanie tej wiadomości swojej rodzinie, znajomym i przyjaciołom. Prosimy o pilne wpłaty pieniędzy. Każde 20 zł, 50 zł czy 100 zł jest niezwykle potrzebne.

Organizujemy ogólnopolską zbiórkę pieniężną za pośrednictwem portalu Pomagam.pl pod adresem  internetowym

https://pomagam.pl/bolechow2022

i zbiórkę rzeczową w trzech średnich szkołach leśnych – Zespole Szkół Leśnych w Goraju-Zamku (powiat czarnkowsko-trzcianecki), w Zespole Szkół w Tułowicach (powiat opolski) i w Zespole Szkół Leśnych w Lesku (powiat leski). Poza trzema szkołami leśnymi w akcję włącza się Klub Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego. Potrzebne są leki, które kupimy za zebrane pieniądze oraz przedmioty pomocne w przetrwaniu i niezbędne uchodźcom w Ukrainie. Już teraz jesteśmy Wam wdzięczni za zaangażowanie.

Więcej na stronach internetowych

https://zslgoraj.pl/    https://zstulowice.szkolna.net    http://zsllesko.pl   http://muzyka.mysliwska.pl

Pieniądze zbieramy na leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne, krople do oczu, krople do uszu, opatrunki medyczne, koce termiczne, ciśnieniomierze i opaski uciskowe. Ponadto w szkołach zbieramy przed wszystkim: latarki na baterie, powerbanki, generatory prądu, optykę (lornetki, lunety), odzież moro (rozmiar 48-56), bieliznę termiczną, buty terenowe (rozmiar 41-44), rękawiczki, śpiwory, karimaty i plecaki.

 

Bolechów jest miastem w zachodniej Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, w którym znajduje się założona w 1883 roku, dawna szkoła leśna działająca do II wojny światowej. W okresie międzywojennym ze szkołą w Bolechowie związany był m.in. Bronisław Paszyński, jako inspektor wizytujący w latach 1928-1938 oraz dyrektor Dyrekcji Lasów Państwowych we Lwowie w latach 1935-1939. Bronisław Paszyński po wojnie był pierwszym dyrektorem szkoły leśnej w Goraju. Po śmierci został pochowany na cmentarzu parafialnym w Lubaszu, 4 km od Goraju-Zamku.

Technikum Leśne w Tułowicach oraz Powiat Opolski od lat współpracują z Powiatem Dolina na Ukrainie i szkołą leśną w Bolechowie. Nauczyciele, uczniowie i leśnicy z Bolechowa wielokrotnie odwiedzali Tułowice. Po II wojnie światowej kontynuatorem tradycji szkolnictwa leśnego w Bolechowie jest Technikum Leśne w Lesku, tam też przeniosła się kadra szkoły w Bolechowie.

Szkoła leśna w Bolechowie została reaktywowana w 1993 roku. Co ważne w Bolechowie działa prawdopodobnie jedyny w Ukrainie zespół sygnalistów myśliwskich. Występowali oni kilkukrotnie na konkursach sygnalistów myśliwskich w Polsce, m.in. w Tułowicach i Brzegu. W 2010 roku wspólnie koncertowaliśmy podczas Festiwalu Kultury Łowieckiej we Lwowie. Przed laty pomagaliśmy im w zakupie instrumentów muzycznych. Codziennie jesteśmy w kontakcie, a dyrektor szkoły w Bolechowie zapewnia, że kiedy zakończy się wojna ponownie przyjadą do Polski. Zaprasza wówczas także do Bolechowa.

Karol Kus - absolwent Technikum Leśnego w Goraju i polsko-ukraiński zespół TARAKA są autorami i wykonawcami piosenki „Podaj rękę Ukrainie”. W 2014 zaśpiewali ją na kijowskim Majdanie, a teraz śpiewają ją dosłownie każdego dnia w całej Polsce. Krzysztof Kadlec, przewodniczący komisji muzycznej Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ w ostatnich dniach opracował piosenkę „Podaj rękę Ukrainie” oraz „Hymn Ukrainy” na rogi myśliwskie.

Więcej o Przykarpackiej Wyższej Szkole Leśnictwa i Turystyki w Bolechowie na stronie internetowej

https://forestcollege.com.ua/all_news/news/198-listi-soldarnost-z-polsch.html

 

ZAŁĄCZNIKI:

e-dziennik

Katalog on-line

erasmus+

Rekrutacja elektroniczna

Plan lekcji

Biuletyn Informacji Publicznej