Konferencja zawodowa „OCHRONA LASU – PROBLEMY OBECNE I WYZWANIA NA PRZYSZŁOŚĆ DLA ŚLĄSKICH LEŚNIKÓW”

Utworzono dnia 23.05.2023

W Zespole Szkół w Tułowicach w dniach 18-19 maja 2023r. odbyła się Konferencja dla nauczycieli zawodowych kształcących w zawodzie technik leśnik dotycząca zagadnień ochrony lasu. Uczestniczyli w niej nauczyciele z ośmiu techników leśnych z całej Polski.

W części kameralnej nauczyciele mogli wysłuchać wykładów:

1. Problem rozpadu drzewostanów świerkowych i gradacji kornika drukarza na przykładzie Nadleśnictwa Prudnik – Grzegorz Guzik (ZOL w Opolu)
  2. Jemioła rozpierzchła zagrożeniem dla naszych lasów – Katarzyna Hutka (ZOL w Opolu)
  3. Kornik ostrozębny ważnym szkodnikiem drzewostanów sosnowych po suszy 2015 r. – Dariusz Hutka (ZOL w Opolu)
  4. Ograniczanie zagrożeń drzewostanów ze strony chrabąszczy – stan obecny, perspektywa i trudności – Remigiusz Brzeziński (RDLP w Katowicach)
  5. Problem szkód od zwierzyny i ich szacowania w lesie – Dariusz Hutka (ZOL w Opolu)
  6. Presja roślinożernych ssaków na drzewostany – problem wyłącznie jeleniowatych? – Remigiusz Brzeziński (RDLP w Katowicach)
  7. Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny – historia i teraźniejszość, uwagi praktyczne – Grzegorz Guzik, Marcin Hutnik, Remigiusz Brzeziński (ZOL w Opolu i RDLP w Katowicach)

Dodatkową atrakcją konferencji było też pokazanie uczestnikom walorów turystycznych Opolszczyzny takich jak zamek w Mosznej, czy Sanktuarium św. Józefa w Prudniku – Lesie (miejsce internowania kardynała Wyszyńskiego).

Utworzono dnia 23.05.2023, 13:36